23 maja 2024 roku w Bibliotece Publicznej, w towarzystwie Frani – Kota Bibliotecznego, przy serniku i kawie odbyło się spotkanie DKK. Tematem rozmowy był cykl „Anna i Gustaw”, na który składają się „Łabędź” i „Żona nazisty” autorstwa Sylwii Trojanowskiej.

Dylogia ma budowę klamrową – zaczyna się i kończy współcześnie.

W „Łabędziu” autorka przenosi nas do dawnego podbydgoskiego miasteczka Fordon, w którym mieszka Anna Łabędź wraz ze swoją rodziną (ciekawostka: w Fordonie w okresie międzywojennym znajdowało się najcięższe więzienie dla kobiet w Polsce, do którego trafiła najsłynniejsza więźniarka tamtych czasów Rita Gorgonowa. O zbrodni mówiła wówczas cała Polska).

W Fordonie Polacy, Niemcy i Żydzi mieszkali obok siebie i żyli w zgodzie, lecz w 1938 roku sytuacja robi się napięta. Bohaterowie przyjmują różne postawy wobec wojny i zła, od bezinteresownej pomocy po podłość.

Autorka w omawianym cyklu w bardzo interesujący sposób przedstawia postaci kobiet – niczym Sylwia Chutnik w „Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Podziwiamy Anię (która jako pani Guderian musi udawać Niemkę, od czasu do czasu uczestniczyć w rautach) kibicujemy Joli (to taka Stasia Bozowska), jesteśmy zaintrygowani lwicą salonową Michelle LaCour, fascynuje nas historia Julii – babci Gustawa.

Nie będziemy rozpisywać się o treści cyklu, nie chcemy psuć niespodzianek zafundowanych przez Sylwię Trojanowską. A zakończenie? Autorka zafundowała czytelnikom emocjonalny rollercoaster.

Cykl to taki literacki must have! Polecamy!!!