13 maja 2024 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Międzyrzecz odbył się III Międzyrzecki Festiwal Sztuki. Wydarzenie odbyło się pod hasłem Biblioteka – miejsce przyjazne zwierzętom.

Na początku Festiwalu poetki Beata Kwiatkowska i Maria Marciniak podarowały bukiet kwiatów Renacie Dyli – moderatorowi DKK, założycielce Międzyrzeckiego Saloniku Literackiego – za otrzymany Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po uroczystej chwili, rozpoczął się Festiwal. Został podzielony na cztery panele: „koci”, „psi”, „konny” i „gryzoni”.

W „kocim panelu” wystąpili: Zuzanna Kacprzak w wierszu „Kotek” Juliana Tuwima. Własne wiersze zaprezentowali: Maria Marciniak, Kamila Kogut, Łukasz Romaniak. Pani Iwona Wróblak opowiedziała o duchowym życiu zwierząt i o swoim ulubionym kocie Behemocie z „Mistrza i Małgorzaty”.

„Psi panel” rozpoczął się od prezentacji o psach, którą przedstawiły Nadia Brylewska, Zofia Grocholewska, Zuzanna Kacprzak. Julia Bożek recytowała wiersz Juliana Tuwima „Dżońcio”, własną twórczość o psach przedstawiły Zofia Grocholewska, Maria Marciniak, Nadia Brylewska i Beata Kwiatkowska.

„Konny panel” rozpoczęła Julia Bożek wierszem „Końska modnisia” Agaty Widzowskiej – Pasiak. Następnie obejrzeliśmy miniprzedstawienie „Koń z bajki” – scenariusz i wykonanie Kącik Twórczy SP2. Własne wiersze przedstawili Kamila Kogut i Łukasz Romaniak.

Ostatnią część Festiwalu „panel gryzoni” rozpoczęły Zuzanna Kacprzak i Julia Bożek bardzo ciekawą prezentacją o gryzoniach. Zuzanna zaprezentowała wiersz Poli Jackiewicz „Chomiczek”.  Następnie Zuzanna Wiese zatańczyła do piosenki Katy Perry „Roar”. Festiwal zakończyły Zuzanna Kacprzak, Nadia Brylewska, Zuzanna Wiese, Julia Bożek piosenką z filmu Zwierzogród Nie bój się chcieć Natalii Przybysz.

Międzyrzecki Festiwal Sztuki to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalną mapę naszego miasta. Dziękujemy Międzyrzeckiemu Salonikowi Literackiemu, Kącikowi Twórczemu SP2 i Dyskusyjnemu Klubowi Książki za udział w wydarzeniu. To Silna Grupa Festiwalowa.

Więcej; patrz FB Biblioteki