Ile dni trwa tydzień? W pszczewskiej bibliotece na pewno dłużej niż siedem dni. W tym roku udało nam się świętować ten wyjątkowy czas naprawdę hucznie, ponieważ nasze działania wsparła finansowo zaprzyjaźniona Biblioteka Powiatowa w Międzyrzeczu. Marzyły nam się przedsięwzięcia angażujące czytelników w każdym wieku, jednocześnie przyciągnięcie do naszej placówki tych nie mają z nią na co dzień dużo wspólnego.

Zaczęłyśmy od spotkania z Panem Poetą, czyli Michałem Capińskim, animatorem, bajkopisarzem, ale przede wszystkim człowiekiem, który doskonale rozumie język dzieci i świetnie łączy zabawę z literaturą. Kolejnym punktem naszej bibliotecznej podróży było spotkanie autorskie z Anna Purowską, wrocławską pisarką współpracującą z pismem Zwierciadło. Spotkanie szczególne, ponieważ poprowadził je lokalny autor, Paweł J. Sochacki. Do fantastycznej frekwencji przyczyniła się na pewno osoba samego Pawła oraz popularność, jaką cieszą się w naszej bibliotece książki Anny Purowskiej. Następnym wydarzeniem były warsztaty dziennikarsko-detektywistyczne z Krzysztofem Koziołkiem, w których uczestniczyli uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych pszczewskiej podstawówki. Młodzież musiała wykazać się niemałą kreatywnością, tropiąc zaszyfrowane informacje oraz czujnością podczas zajęć „Pogromcy fake newsów”. Kolejną autorką, z którą mieli przyjemność spotkać się nasi czytelnicy, była autorka z Międzychodu – Magdalena Ludwiczak. Otwartość pisarki sprawiły, że uczestnicy spotkania chętnie włączyli się w rozmowę. W czasie Tygodnia Bibliotek naszą placówkę odwiedziły także wszystkie grupy z Przedszkola Samorządowego w Pszczewie. Poznały tajniki pracy bibliotekarza, księgozbiór działu dziecięcego oraz wysłuchały głośno czytanych opowieści. W ciągu tygodnia my także odwiedziłyśmy dzieci w przedszkolu oraz szkolnej zerówce z teatrzykiem kamishibai. Pierwszoklasistom z kolei przedstawiłyśmy  słowiańską baśń o Leszym, a pracownik Nadleśnictwa Trzciel, Natalia Bandas opowiadała dzieciom o lesie i ich mieszkańcach.

Zorganizowałyśmy konkurs z zagadkami czytelniczymi dla dzieci do lat 10 i książkowymi nagrodami, zaproponowałyśmy czytelnikom zabawę z przesłaniem swojego zdjęcia (z ulubioną książką w ulubionym miejscu), przygotowałyśmy niespodzianki dla odwiedzających bibliotekę – pamiątkowe zakładki i słodki poczęstunek. Był to tydzień na pewno niezwykle pracowity, ale jednocześnie niezwykle inspirujący i satysfakcjonujący.

WIĘCEJ:

Anna Szewczuk
Biblioteka w Pszczewie
im. Walerii Misiewicz