????W czerwcu 1822 roku w drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie ukazała się drukiem skromna, lecz niezwykle ważna dla literatury polskiej książka – I tom Poezyj Adama Mickiewicza. Ukazanie się tego dzieła zapoczątkowało romantyzm w literaturze polskiej.
????W 2022 roku obchodzimy 200 rocznicę wydania tomiku A. Mickiewicza. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok ten ogłosił Rokiem Romantyzmu Polskiego.
????W ramach obchodów tej niezwykle ważnej daty, 17 listopada 2022 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania omówiono artystyczne oblicza epoki, która przyniosła dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki.
????Romantycy byli w tragicznej sytuacji, pod zaborami, a jednak myśleli o Ojczyźnie. Walczyli o wolność piórem, muzyką, malarstwem, czyli szeroko rozumianymi artystycznymi dziedzinami sztuki – takimi, w których można było tę wolność pokazać.
????Cieszy niezmiernie, że otaczają nas wspaniali ludzie, którzy zawsze chętnie angażują się w projekty organizowane przez DKK:
A) tak, jak chociażby powstały w 2020 roku i działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie, zespół wokalny „Pstre Wianki” (dziękujemy nie tylko za brawurowe wykonanie „Prząśniczki” S. Moniuszki),
B) członkowie DKK
– Agnieszka Marecka „Fortepian Chopina” C.K.Norwida
C) członkowie DKK reprezentujący DPS Międzyrzecz – cudownie czytali:
– Marcin Mazurkiewicz „W pamiętniku Zofii Bobrówny”
J. Słowackiego,
– Marcin Żyrak „Pannie Katarzynie” Z. Krasińskiego,
– Marzena Wieczorek, instruktor, od wielu lat klubowiczka „Przyjaciele” A. Mickiewicza oraz fragment „Pana Tadeusza”
????Biblioteka Publiczna w Międzyrzeczu otrzymała specjalne podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za udział w Narodowym Czytaniu 2022. Otrzymaliśmy również okolicznościowy egzemplarz Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Książka, wzbogacona pięknymi ilustracjami, powstała specjalnie na Narodowe Czytanie 2022.