Obserwacja ptaków w Parku Narodowym „Ujście Warty” była celem sobotniej wycieczki, która odbyła się 13 kwietnia 2019 r. Zimny wiatr, niska temperatura  i zachmurzone niebo, które tylko sporadycznie pozwalało zaświecić słońcu, nie przestraszyło grupy projektowej. Zaplanowany w działaniach punkt został zrealizowany. Piękne czaple, żurawie, gęsi i drobne ptaki stały się celem dla naszych lornetek. Przy okazji udało się z bliska zobaczyć kilka saren i innej drobnej zwierzyny leśnej. Z wieży widokowej w miejscowości Chyrzyno – nieopodal Kostrzyna nad Odrą niewiele wprawdzie zobaczyliśmy, jednak już spacer po ścieżkach parku dostarczył wielu wrażeń wzrokowych. Przyjemnie było odpocząć i posilić się po wysiłku fizycznym w jednym z punktów gastronomicznych znanej sieci. Do Międzyrzecza wróciliśmy po południu. Pełna fotorelacja w Zakładce: Galeria.

Od 27 marca do 8 kwietnia uczestnicy projektu przygotowywali się do pierwszej relacji telewizyjnej. Pod kierunkiem Pana Filipa Pielesiaka omawiali wszelkie szczegóły dotyczące relacji ze spotkania pt. "Zabytkowa zieleń na Ziemi Międzyrzeckiej" oraz wywiadu z dr. hab Marcelim Tureczkiem, profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ustalono kto filmuje, a kto zadaje pytania oraz jak przygotować materiał filmowy. Potem z nagranego materiału wybrano najlepsze fragmenty i złożono film. Po dokonaniu korekt w kolejnym tygodniu, zostanie zamieszczony na YOU TUBE.


Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła naszej grupie podczas wycieczki do lasu w ostatnią sobotę marca. Celem wyprawy było powieszenie budek lęgowych, rozmowa z leśnikiem- panem Edwardem Hassą, który ekologicznie podchodzi do problemów funkcjonowania człowieka w środowisku przyrodniczym. Przygotowani byliśmy też do zbierania śmieci pozostawionych przez ludzi w lesie. Okazało się, że część lasu, w której się poruszaliśmy była czysta. Dlatego czas wykorzystaliśmy na słuchanie leśniczego i wieszanie budek lęgowych dla małych ptaków. Dowiedzieliśmy się m.in., że należy je wieszać po stronie północno-wschodniej, żeby pisklętom nie było gorąco w cieplejsze dni. Nie mogą być one wystawione na bezpośrednie i długotrwałe działanie słońca, ponieważ jest to niebezpieczne dla ptaków. Muszą znajdować się też na odpowiedniej wysokości. Nasze budki wieszaliśmy na wysokości 3-4 metrów licząc od ściółki leśnej.  Najtrudniejsze było chyba rozłożenie i bezpieczne ustawianie drabiny pod drzewami. Przenoszenie jej też  nie było lekkie. Każdy z nas powiesił jedną budkę. Po wysłuchaniu ciekawych informacji o lesie, jego mieszkańcach i roli człowieka w ekosystemie, udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną i ognisko. Byliśmy głodni, więc pieczone kiełbaski zjedliśmy z apetytem. Pełna fotorelacja w zakładce GALERIA.
„Trzy pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie…”


Kolejnym elementem naszych działań podczas „Nocy z Tolkienem” była Biblioteczna Gra Miejska pt. „W poszukiwaniu pierścieni”. Została zorganizowana w ramach projektu partnerskiego „Lokalne Partnerstwa PAFW Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Do udziału zaprosiliśmy uczestników projektów E(CO2)SCAPE i Pójdźmy Śladem, realizowanych w ramach Programu Równać Szanse 2018 i projektu „TV na MUR-BETON” realizowanego w ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW oraz klubowiczów Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.
Cztery drużyny walczyły ze sobą o zebranie jak największej liczby pierścieni. Uczestnicy musieli wykazać się dobrą kondycją fizyczną (liczył się czas przejścia trasy), sprytem (zagadki dotyczące kolejnych punktów na trasie), znajomością literatury tolkienowskiej i zakątków Międzyrzecza. Wszystkie znalezione pierścienie tworzyły kolejne hasło, dające dodatkowe punkty w klasyfikacji ogólnej. Liczymy, że przygotowana przez nas trasa i zadania do wykonania były niepowtarzalną zabawą, która pobudziła wyobraźnię i uruchomiła twórczy potencjał wszystkich członków poszczególnych drużyn. Po podliczeniu punktacji ogłoszono zwycięzców. Największą liczbę punków zdobyła drużyna „żółtych” w składzie: Patrycja, Martyna, Tomasz, Maciek Juliusz, Tobiasz i Oliwier. Gratulujemy!!! Pełna fotorelacja w zakładce GALERIA.


Uczestnicy PROJEKTU TV na MUR-BETON spotkali się  20 marca 2019 w Oddziale dla Dzieci na warsztatach fotograficznych z Panem Filipem Pielesiakiem. Celem tych  warsztatów jest poszerzenie i ugruntowanie wiedzy fotograficznej. Ponadto dają one możliwość oraz sposobność nauki, zadawania pytań i podpatrywania pracy ekspertów. W ramach projektu zakupiono nowy sprzęt fotograficzny oraz dokupiono obiektyw do aparatu marki NIKON. Podczas warsztatów uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia albumów z pracami najbardziej wybitnych fotografów. Pełna fotorelacja w Zakładce GALERIA.