Gra została zorganizowana w ramach projektu partnerskiego „Lokalne Partnerstwa PAFW Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Naszym głównym partnerem w tym projekcie jest Stowarzyszenie Wsi Bukowiec "Działajmy Razem".Nasze spotkanie zostało podzielone na dwa b loki. W pierwszym, w związku z przypadającą dzisiaj 75 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, uczestnicy obejrzeli wystawę historyczną,przygotowaną specjalnie na tę okazję przez pracowników Biblioteki Publicznej. Potem obejrzeliśmy wspólnie prezentację multimedialną o najważniejszych momentach powstania i jego znakach graficznych. W drugim bloku dzieci rywalizowały w dwóch grupach, rozwiązując zagadki ukryte na terenie Biblioteki, Domu Kultury oraz parku przy ul. Stoczniowców Gdańskich. Motywem przewodnim były ciekawostki z historii Stanów Zjednoczonych. Nasze zmagania zakończyliśmy poszukiwaniem "złota" oraz wspólnym ogniskiem przy, którym dzieci piekły pianki. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy Dyplom oraz słodki upominek.


Pełna FOTOGALERIA----->TUTAJ

Równo pół roku temu – 22.02.2019 r.- spotkaniem z rodzicami młodzieży zaproszonej do udziału w ekologicznym projekcie PROGRAMU „RÓWNAĆ SZANSE” oficjalnie rozpoczęliśmy działania na rzecz naszego środowiska lokalnego. Najpierw były zajęcia integracyjne z Wioletą Górą i Aleksandrą Banak. Kilka spotkań minęło bardzo szybko. Efekt – wszyscy się już znamy i możemy zdobywać doświadczenia na polu  działań ekologicznych. Na początku rozwiesiliśmy na terenie miasta karmniki dla ptaków. Potem zrobiliśmy budki lęgowe i  powiesiliśmy je w lesie razem z leśniczym E. Hassą. Sprzątaliśmy też las. Byliśmy na 3 wycieczkach: w Parku Narodowym „Ujście Warty”, dwóch escape roomach - w Poznaniu i Gorzowie Wlkp. Uczestniczyliśmy w zajęciach z prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Marcelim Tureczkiem. Efektem zdobywania przez nas wiedzy na temat zagrożeń ekologicznych i przeciwdziałania  im było przygotowanie i przeprowadzenie gry miejskiej dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Międzyrzecz oraz przygotowanie ekologicznego labiryntu zagadek w Sali multimedialnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu. I tak kończymy projekt ponownym uroczystym spotkaniem – 24.07.2019 r.- podczas którego  dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury pani Ewelina Izydorczyk-Lewy wręcza nam certyfikaty zaświadczające o naszym udziale w projekcie. Pełna Fotorelacja-----> TUTAJ

Ostatnim zdaniem w ramach projektu E(CO₂)SCAPE jest przygotowanie w sali multimedialnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu ekologicznego toru przeszkód (zagadek i innych umysłowych zadań do rozwiązywania) dla dzieci i młodzieży. W ramach tego zadania młodzież wykorzystuje doświadczenie zdobyte podczas odwiedzin w escape room`ach w różnych miejscowościach. Zadania na ekologicznym  torze przeszkód przypominać bowiem mają te, które można spotkać podczas odwiedzin w escape room. Oficjalne zakończenie zadania i równocześnie projektu ma nastąpić 24 lipca. Do tego czasu wszystko ma być gotowe, dlatego prace są intensywne.


EKOLOGICZNY LABIRYNT ZAGADEK W SALI MULTIMEDIALNEJ OTWARTY! Zgodnie z planem udało się grupie projektowej Programu Równać Szanse otworzyć i przetestować w jednym z pomieszczeń Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu zbudowany na zasadach zbliżonych do escape room labiryntu zagadek. Od 24 lipca 2019 r. jest to ekologiczny „tor przeszkód”. Trzeba rozwiązać wszystkie – głównie intelektualno - wiedzowe - zadania, żeby otrzymać szyfr do kłódki, która zamyka skrzynię z niespodzianką. Ta niespodzianka jest nagrodą za wysiłek intelektualny włożony w rozwiązywanie zadań o tematyce ekologicznej. Jako pierwsi zadania rozwiązywali członkowie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki wspomagani przez koleżankę i kolegę z SP nr 6. Pełna  fotorelacja-----> TUTAJ

GRA(MY) DLA NATURY! Pod takim tytułem w piątek 7 czerwca na terenie Międzyrzecza odbyła się gra miejska, w której wzięły udział reprezentacje szkół podstawowych z naszej gminy. Grę przygotowali młodzi ludzie z Programu Równać Szanse, realizowanego przez Międzyrzecki Ośrodek Kultury a w jego ramach koordynowanego przez Bibliotekę Publiczną. Celem gry było utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Popularyzacja zachowań proekologicznych wśród młodzieży z międzyrzeckich szkół. Gra została przygotowana przez młodych dla młodych. 6 sześcioosobowych drużyn przemierzało wraz z opiekunami trasę wyznaczoną m.in. przez pomniki przyrody znajdujące się w Międzyrzeczu i rozwiązywało zadania obejmujące bardzo szeroki zakres wiedzy związanej z ochroną środowiska. Wszystkie drużyny walczyły dzielnie o palmę pierwszeństwa. Ostatecznie zwycięzców trzeba było wyłonić korzystając ze szczegółowych przepisów regulaminu, ponieważ ilość zdobytych przez drużyny punktów była taka sama lub bardzo zbliżona. Wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej z Kaławy, drugie miejsce zajęła ekipa z Szkoły Podstawowej nr 2 a trzecie drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3. Pozostałe były tuż, tuż na miejscach poza podium. Wszystkim drużynom serdecznie dziękujemy. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali upominki reklamowe od Urzędu Miasta. Każda z drużyn zabrała do szkoły książki o ekologii ufundowane przez MOK.
Słodki poczęstunek oraz gadżety ekologiczne dla każdego uczestnika gry ufundowały z Projektu Równać Szanse Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
Serdeczne podziękowania należą się właścicielom Sklepu TODA ZDROWIE za pomoc w realizacji gry.
Pełna fotorelacja na stronie Biblioteki. Poniżej linki do FOTO GALERII:----->TUTAJ oraz ----->TUTAJ