W dniu 7 grudnia 2018r. Pani Iwona Wróblak na swoim blogu zamieściła relację z mikołajkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych pt."Z DKK czytam, więc myślę"

Poniżej link:

http://iwona-wroblak.blogspot.com/

W holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Międzyrzeczu stanęła przepiękna choinka z książek, przypominająca o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. W tej cudownej przedświątecznej atmosferze odbyło się podsumowanie tegorocznej działalności Klubu oraz dyskusja na temat książek ze świątecznym motywem w tle. Podobnie jak w ubiegłym roku, Klubowiczki otrzymały drobne upominki. Były to  oczywiście książki, które sprawiają wiele radości wszystkim uzależnionym od czytania. Spotkanie rozpoczęło się od muzycznej niespodzianki. Nasze zaproszenie przyjęli młodzi artyści – Bracia Tomek i Maciek Puka – zdolni, utalentowani, dobrze zapowiadający się. W ich wykonaniu usłyszałyśmy znane kolędy, zagrane na flecie poprzecznym i saksofonie altowym. Dzięki młodym muzykom w pełni poczułyśmy magię świąt i wigilijny nastrój. Liczymy, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie z Braćmi i ich muzycznym talentem. Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Klub mógł zapoznać się z książkami o tematyce świątecznej. Książki zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 32980,00 na realizację zadania w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Grudzień jest momentem, gdy bezkarnie można zaczytywać się w świątecznych opowieściach. Polecamy Państwu piękne opowieści o magii świąt, o potędze miłości i przebaczenia:Joanna Szarańska Anioł na śniegu – jest ciepłą i radosną lekturą, w której  czuć świąteczny klimat przepełniony rodzinną bliskością, Agata Przybyłek Siedem cudów – to historia idealnie wpasowująca się w świąteczny klimat. Bohaterami są lekko zakręcone osoby, odrobina komplikacji i nieprzewidziane sytuacje, ciepło i świąteczna pogoda, Natalia Sońska Uwierz w miłość, Calineczko – jest lekką opowieścią na osłodzenie dnia codziennego, Gabriela Gargaś Magia grudniowej nocy – czuć w niej świąteczną atmosferę zbliżających się Świąt. Autorka wprowadza czytelników w niesamowity klimat, Karolina Wilczyńska Spełnione życzenia – książka zawierająca w sobie ładunek emocji. Są tutaj przedstawione mądre, życiowe i poruszające historie oraz to, jak wiele musi czasem zapłacić ktoś, żeby ktoś inny mógł być szczęśliwy. Agnieszka Olejnik Randka pod jemiołą to opowieść, która podnosi na duchu, zachęca do pomyślenia o sobie i motywująca do działania.

 

 

Październikowe spotkanie w ramach DKK odbyło się dnia 5.10.2018 i poświęcone było Zofii Stryjeńskiej, malarce, graficzce, projektantce tkanin, plakatów i zabawek. Tym razem było to spotkanie nietypowe, ponieważ odbyło się w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Zanim omówiłyśmy życiorys Stryjeńskiej – posiłkując się książką Angeliki Kuźniak Stryjeńska. Diabli nadali – uczestniczyłyśmy w wernisażu Dialog ciszy. Prace zaprezentowane zostały przez dwie lubuskie Artystki, Barbarę Nowaczyk – Docz i Magdalenę Sarnat, absolwentki Wydziału Artystycznego w Instytucie Sztuk Pięknych w Zielonej Górze. Te utalentowane malarki w swoich artystycznych CV mają kilka wystaw, propagowanie plastyki, oraz organizację warsztatów plastycznych dla dzieci. Gdy zakończyła się uczta dla oczu, korzystając z pięknej aury rozgościłyśmy się przy Muzeum i omówiłyśmy blaski i cienie życia popularnej artystki lat międzywojennych, Zofii Stryjeńskiej.

Więcej na temat wernisażu znajdą Państwo w relacji Klubowiczki, Pani Iwony Wróblak: http://iwona-wroblak.blogspot.com/

W dniu wczorajszym (28 listopada 2018r.) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp., podczas spotkania moderatorów i klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki rozstrzygnięto VI edycję konkursu „Moje literackie fascynacje”. Laureatom nagrody wręczał  gość specjalny - pisarka Pani Barbary Kosmowskiej. Wśród nagrodzonych, tradycyjnie już, znaleźli  młodzi międzyrzeczanie. Można nawet powiedzieć, że pisanie recenzji  to już nasza specjalizacja. W drugiej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu Pani Barbary Kosmowskiej pt. „Wszyscy piszą - nikt nie czyta, wszyscy mówią - nikt nie słucha”.

 Poniżej lista naszych laureatów:

 KATEGORIA II  15-19 lat

 II miejsce

FILIP SIUDA – DKK MIĘDZYRZECZ za recenzję „Malowany człowiek. Księga I” Pitter V. Brett

III miejsce

JULIA DAJWORSKA – DKK MIĘDZYRZECZ za recenzję „Wyspa Obłąkanych” Martin Widmark

 WYRÓŻNIENIA

JAGODA KUCZYŃSKA – DKK MIĘDZYRZECZ za recenzję „Fanfik” Natalia Osińska

KACPER BABAIAK – DKK MIĘDZYRZEZCZ za recenzję „Starcie królów” Georg R.R. Martin

 

Dzisiejszego popołudnia w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) odbyło się długo wyczekiwane spotkanie z autorką bestsellerowych komedii kryminalnych. Moderatorką spotkania była Pani Renata Dyla - pracownik Wypożyczalni i Czytelni dla Dorosłych, która razem z Panią Katarzyną Terpiłowską, prowadzi DKK - działający już ponad 10 lat w międzyrzeckiej Bibliotece.
Autorka humorystycznie i żywiołowo opowiedziała nam o swoich pasjach, rodzinie, początkach kariery, miłości do koni, pracy zawodowej (do niedawna pracowała jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie) oraz najnowszych planach. Szybko nawiązała wspaniały kontakt z publicznością, a dzięki Pani Renacie, która imponowała znajomością książek naszego gościa, spotkanie przebiegało w fantastycznej atmosferze.