Noc z soboty na niedzielę -23/24 lutego 2019 r. - w Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu minęła spokojnie jedenastoosobowej grupie młodzieży należącej od kilku lat do Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Było to ich ostatnie spotkanie w ramach Klubu. Zbliżająca się „wielkimi krokami” matura nie pozwala na częste spotkania i poświęcenie się przyjemności czytania literatury innej niż podręczniki i lektury szkolne. Wielogodzinne spotkania również na jakiś czas muszą odejść w zapomnienie. Najważniejsza jest w tej chwili matura! Ale za nim do niej dojdzie – po raz ostatni- można porozmawiać o innych sprawach i książkach, pobawić się trochę przy zagadkach literackich, literackich rebusach i adaptacjach filmowych wybitnych dzieł literackich. Na tym – głównie maturzystom- minęła ostatnia taka lutowa noc…

Młodzi czytelnicy należący do międzyrzeckiego Dyskusyjnego Klubu Książki jako dzień comiesięcznego spotkania wybrali w lutym czwartek 14. Nie nawiązywali swoim wyborem do literatury bądź gorącego uczucia w swojej grupie, lecz do odświętnego traktowania ludzi, ich pasji i książek. Tematem przewodnim spotkania była twórczość artystyczna pani Małgorzaty Stepczyńskiej. Celem grupy jest stworzenie w Wikipedii hasła poświęconego tej niezwykłej kobiecie. Dlatego odbędzie się jeszcze kilka spotkań na ten temat, ponieważ to ambitne zadanie wymaga dużego nakładu pracy.

W dniu 7 grudnia 2018r. Pani Iwona Wróblak na swoim blogu zamieściła relację z mikołajkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych pt."Z DKK czytam, więc myślę"

Poniżej link:

http://iwona-wroblak.blogspot.com/

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało niezwykły charakter. Nasza koleżanka z DKK, Maria Marciniak, autorka wielu wieczorów poetycko – muzycznych, tym razem przygotowała kolędową wędrówkę przez stulecia.Zaproszonych gości oraz licznie zgromadzoną publiczność przywitał dyrektor Muzeum, Pan Andrzej Kirmiel. Następnie Maria przedstawiła genezę kolędy, jej rozkwit i funkcjonowanie w społeczeństwie. Maria zaprosiła zespół Ale Babki z Piesek, które pod kierunkiem Kazimierza Dziembowskiego śpiewały znane i nieznane pieśni bożonarodzeniowe. Autorka wieczoru zaprosiła również członków DKK do czynnego uczestnictwa w tym cudownym przedsięwzięciu. Nasze Klubowiczki zaprezentowały: Mości gospodarzu, kolędę życzeniową na Nowe Lato, czytaną przez Janinę Gajewy, Kolęda Jan Kochanowskiego została zaprezentowana przez Agnieszkę Marecką, Mizerną noc Teofila Lenartowicza, kolędę z XIX wieku przedstawiła Katarzyna Terpiłowska, kolędę patriotyczną Hymn do Boga z 1890 roku prezentowała Renata Dyla, natomiast Polską kolędę Kamila Balińskiego – Halina Wojciechowska. Reszta członków Klubu dopingowała nas z widowni. Każdy przygotowany przez Marię wieczór kończy się sukcesem. Nie inaczej było podczas tego spotkania.  To było magiczne, pełne wrażeń spotkanie.

Więcej na Blogu Pani Iwony Wróblak w poście z 09.01.2019r. pt. Nie zapomnijmy o bogactwie kolęd http://iwona-wroblak.blogspot.com/search?updated-max=2019-01-18T09:32:00-08:00&max-results=7&start=4&by-date=false

 

 

W holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Międzyrzeczu stanęła przepiękna choinka z książek, przypominająca o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. W tej cudownej przedświątecznej atmosferze odbyło się podsumowanie tegorocznej działalności Klubu oraz dyskusja na temat książek ze świątecznym motywem w tle. Podobnie jak w ubiegłym roku, Klubowiczki otrzymały drobne upominki. Były to  oczywiście książki, które sprawiają wiele radości wszystkim uzależnionym od czytania. Spotkanie rozpoczęło się od muzycznej niespodzianki. Nasze zaproszenie przyjęli młodzi artyści – Bracia Tomek i Maciek Puka – zdolni, utalentowani, dobrze zapowiadający się. W ich wykonaniu usłyszałyśmy znane kolędy, zagrane na flecie poprzecznym i saksofonie altowym. Dzięki młodym muzykom w pełni poczułyśmy magię świąt i wigilijny nastrój. Liczymy, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie z Braćmi i ich muzycznym talentem. Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Klub mógł zapoznać się z książkami o tematyce świątecznej. Książki zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 32980,00 na realizację zadania w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Grudzień jest momentem, gdy bezkarnie można zaczytywać się w świątecznych opowieściach. Polecamy Państwu piękne opowieści o magii świąt, o potędze miłości i przebaczenia:Joanna Szarańska Anioł na śniegu – jest ciepłą i radosną lekturą, w której  czuć świąteczny klimat przepełniony rodzinną bliskością, Agata Przybyłek Siedem cudów – to historia idealnie wpasowująca się w świąteczny klimat. Bohaterami są lekko zakręcone osoby, odrobina komplikacji i nieprzewidziane sytuacje, ciepło i świąteczna pogoda, Natalia Sońska Uwierz w miłość, Calineczko – jest lekką opowieścią na osłodzenie dnia codziennego, Gabriela Gargaś Magia grudniowej nocy – czuć w niej świąteczną atmosferę zbliżających się Świąt. Autorka wprowadza czytelników w niesamowity klimat, Karolina Wilczyńska Spełnione życzenia – książka zawierająca w sobie ładunek emocji. Są tutaj przedstawione mądre, życiowe i poruszające historie oraz to, jak wiele musi czasem zapłacić ktoś, żeby ktoś inny mógł być szczęśliwy. Agnieszka Olejnik Randka pod jemiołą to opowieść, która podnosi na duchu, zachęca do pomyślenia o sobie i motywująca do działania.