Dzisiejszego popołudnia w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) odbyło się długo wyczekiwane spotkanie z autorką bestsellerowych komedii kryminalnych. Moderatorką spotkania była Pani Renata Dyla - pracownik Wypożyczalni i Czytelni dla Dorosłych, która razem z Panią Katarzyną Terpiłowską, prowadzi DKK - działający już ponad 10 lat w międzyrzeckiej Bibliotece.
Autorka humorystycznie i żywiołowo opowiedziała nam o swoich pasjach, rodzinie, początkach kariery, miłości do koni, pracy zawodowej (do niedawna pracowała jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie) oraz najnowszych planach. Szybko nawiązała wspaniały kontakt z publicznością, a dzięki Pani Renacie, która imponowała znajomością książek naszego gościa, spotkanie przebiegało w fantastycznej atmosferze.


Czerwcowe spotkanie najstarszej grupy młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Międzyrzeczu odbyło się w czwartek  7 czerwca br. w tzw.”plenerze”. Młodzież sprawdziła zawartość BiblioboXX-a, uporządkowała go i uzupełniła o nowe, atrakcyjne dla czytelników książki, które  wcześniej wybrano spośród darów czytelniczych przekazanych do Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu. Krótka sesja fotograficzna, rozmowy z mieszkańcami Międzyrzecza, którzy przechodzili obok BiblioboXX-a poprzedziły powrót do parku okalającego zamek. Tu pod „prawie czarnoleską” lipą z uwijającymi się wśród kwiatów pracowitymi pszczołami nastąpił ciąg dalszy spotkania. Były rozmowy o książkach, planach wakacyjnych i innych ważnych sprawach…

Majowe spotkanie w ramach DKK poświęcone było książce Granat poproszę Olgi Rudnickiej. Książka jest komedią sensacyjną, przedstawiającą perypetie rodziny Przecinków. Wartka akcja, znakomicie sportretowani bohaterowie i świetny humor - jest to lektura, która wciąga i bawi już od pierwszej strony. Uwagę i sympatię Czytelników skupiają seniorki rodu (matka i teściowa głównej bohaterki, Emilii Przecinek), dlatego dyskusja w pewnym momencie skupiła się na relacjach synowa – teściowa. Obecne na spotkaniu Klubowiczki podzieliły się zarówno refleksjami na temat przeczytanej książki, jak i swoimi przeżyciami, które związane są z teściowymi. Wybór książki nie był przypadkowy – 28 czerwca 2018 odbędzie się spotkanie z Autorką.


Kolejne  spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki  odbyło się przy międzyrzeckim "Biblioboxxie" 5 czerwca 2018 r. Letnia pogoda pozwoliła młodzieży rozgościć się wokół plenerowej biblioteki. Swobodny charakter spotkania sprzyjał dobrej zabawie  i wyzwalał pozytywne emocje. Czytało się z prawdziwą przyjemnością. Nasi klubowicze planują kolejne spotkania w "czytelni pod chmurką" podczas, których będą recenzować tytuły wypożyczone z Biblioboxxu.

 

Młodzież należąca do międzyrzeckiego Dyskusyjnego Klubu Książki w kwietniu br. spotykała się kilkakrotnie, przy okazji różnych działań. W tym miesiącu – 23 – obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, do którego nawiązują swoimi działaniami różne instytucje starające się upowszechnić książkę i czytelnictwo. W tym miesiącu można skorzystać z bogatszej oferty i wziąć udział w szczególnie interesujących propozycjach działań. W kwietniu po raz pierwszy grupa młodzieżowego DKK spotkała się na nocnym spotkaniu 20/21.04.2018 r. w jego ramach rozmawiała o twórczości Jacka Dukaja i przedstawiła propozycje zdań do gry – dla tworzącej się młodszej grupy DKK - na motywach Wrońca tegoż autora. Książka z trudną problematyką stanu wojennego ma rozpocząć działania formującej się (w miejsce odchodzącej) właśnie grupy.  Po raz drugi – bardziej kameralnie - trzech reprezentantów DKK spotkało się 23.04.2018 r. w związku z wyjazdem na zorganizowane przez WiMBP w Gorzowie Wlkp. warsztaty „Kreatywnego pisania z Loesje”. Nasi przedstawicieli mieli możliwość poznania reprezentantów innych młodzieżowych dyskusyjnych klubów książki, nawiązania kontaktów podczas pracy w ramach trzygodzinnych warsztatów. Po raz trzeci młodzież spotkała się w sobotę 28 kwietnia. Miejscem zbiórki był dworzec PKP w Międzyrzeczu, skąd piętnastoosobowa grupa szynobusem pojechała do Gorzowa Wlkp. Celem był ESCAP ROOM znajdujący się w centrum  Gorzowa. Podzieleni na pięcioosobowe grupy nastolatkowie weszli do trzech pokoi: Guantanamo, Szalony Naukowiec, Piramidy Egipskie. Mieli 60 minut na rozwiązanie szeregu zagadek i rozszyfrowanie kodów do drzwi. Wszyscy wyszli z pokoi. Bawili się dobrze. Doskonalili przy okazji metody współpracy w grupie. Spacer po parku w okolicach biblioteki wojewódzkiej zakończył wizytę w Gorzowie.

">