W tym roku nasz kraj obchodzi 100 rocznicę odzyskania niepodległości, w związku z tym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu 19 września odbył się koncert dla młodzieży Kuby Michalskiego  pt.: „Śpiewana historia Polski”. Całość przedstawia historię Polski w formie poetycko – muzycznej opowieści o losach naszego kraju od wielkiego królestwa Jagiellonów, przez czasy rozbiorów, odzyskanie niepodległości w roku 1918, wojnę aż do czasów prawie współczesnych.  Każde wystąpienie było uzupełnione szkicem historycznym.  Mieliśmy okazję wysłuchać utworów naszego wielkiego barda Jacka Kaczmarskiego o tematyce historycznej: „Samosierra, „Krajobraz po uczucie”, „Ballada wrześniowa”, ‘Mury”. Wysłuchaliśmy również kompozycji Kuby Michalskiego do utworów naszych wielkich poetów: Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Adama Asnyka, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta i Juliana Tuwima. Na zakończenie usłyszeliśmy pieśń, która powstała 1918 roku Leona Łuskino „Piechota, ta szara piechota”, którą zaśpiewaliśmy wszyscy razem.

Tematem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK w Trzcielu 6 września 2018 r. była książka B.A. Paris „Za zamkniętymi drzwiami”.  Pierwszy raz przedmiotem analizy stała się powieść z gatunku thrillera. Autorka w sposób bardzo przenikliwy przedstawiła nam obraz idealnego małżeństwa. Zagłębiając się coraz bardziej w tę historię zastanawiamy się czy to małżeństwo jest tak doskonałe czy to tylko idealna maskarada?  Pisarka potrafiła stworzyć narastającą atmosferę lęku i przerażenia, które udzielają się również czytelnikowi. Opowiedziana historia może być również zaliczona do gatunku psychologicznego, ponieważ przedstawione są bardzo wnikliwie portrety psychologiczne ofiary, jaki i prześladowcy.  Na przestrzeni ostatnich lat poznaliśmy wiele prawdziwych podobnych tragedii. Kiedy spotkamy wspaniałego, uczynnego człowieka rzadko, kiedy zastanawiamy się, jakie jest drugie oblicze takiej osoby? Po przeczytaniu tej pozycji chyba będziemy bardziej ostrożni!!!

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych w Trzcielu w dniu 29 listopada 2018r. o godz. 16.30, omawiana będzie książka Anny Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”.

 

W czwartkowe popołudnie 7 czerwca br. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Trzcielu. Przedmiotem dyskusji była książka Manuli Kalickiej „Koniec i początek”. Powieść przedstawia nam losy trzech kobiet, które spotykają się pod koniec II wojny światowej w podwarszawskich Włochach. Dzięki retrospekcjom poznajemy wcześniejsze losy wojenne Ireny, Heleny i Zosi. Każda z nich została w jakiś sposób zraniona poprzez wojnę. Tragedie, które je spotkały mają wpływ na ich dalsze losy powojenne. Pisarka w sposób bardzo przenikliwy przedstawia nam portrety przyjaciółek, które, pomimo, że są sobie obce stworzyły rodzinę. Ich przyjaźń nie raz wystawiona zostaje na różne próby, ale zawsze zwycięża. Autorka wnikliwie obrazuje nam życie naszego społeczeństwa po zakończeniu II wojny światowej.  Ludzie potrafią cieszyć się małymi drobiazgami, choć nie mają czasami zupełnie nic, pomimo to wspierają się wzajemnie i sobie pomagają.  Po prostu cieszą się tym, że przeżyli wojnę i chcą o niej jak najszybciej zapomnieć. Ważnymi faktami, które poznajemy, jest ciężka praca polskich naukowców o odzyskanie naszych dóbr kulturalnych. W tym wypadku chodzi o polskie książki, które wpierw zostały zrabowane przez Niemców, a potem były niszczone przez Armię Czerwoną.  W tej historii zostały przedstawione prawdziwe zdarzenia, bohaterom zmieniono nazwiska. Pojawiło się również wiele ciekawych i wielobarwnych postaci fikcyjnych, które pokazują nam przekrój całego społeczeństwa wojennego i powojennego.

W czwartkowy poranek 14 czerwca uczniowie klas drugich gimnazjum spotkali się z pracownikiem Nadleśnictwa w Trzcielu Włodzimierzem Rudawskim. Spotkanie odbyło się w plenerze pod wiatą edukacyjną w lesie nad Jeziorem Żydowskim. Tematem edukacji było określanie wieku drzew i ich rodzajów. Uczniowie mieli okazję poznać na podstawie kawałków drewna, w jaki sposób liczymy lata drzewa. Należało zwrócić uwagę na słoje drewna i je przeliczyć. Ciekawostką jest to, że słoje drewna iglastego wyglądają inaczej niż drewna liściastego. Młodzież miała okazję sama spróbować określić wiek i gatunek drewna pod okiem specjalisty. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również, jakim specjalistycznym sprzętem w dzisiejszych czasach operują nadleśnictwa w naszym kraju do określenia swoich zasobów leśnych. Na koniec odbyło się ognisko z kiełbaskami dla uczestników spotkania.


Z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski, gościem w naszej Bibliotece Publicznej M. i G w Trzcielu i Filii Brójce była Wioletta Piasecka, autorka serii: „Opowieści patriotyczne”. W tej serii ukazały się takie pozycje jak: „Ignaś” i „Faustynka”. Pierwsza książka przedstawia nam życie i twórczość Ignacego Paderewskiego. Ignaś, jako dziecko miał dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Poprzez ciężką i wytrwałą pracę realizował to, co sobie wymarzył. Polska w tym czasie była pod trzema zaborami. W każdym kraju, w którym dawał koncerty, jako już bardzo znany pianista spotykał się z głowami państw i zjednywał naszej ojczyźnie sojuszników, którzy kiedy nadszedł czas wsparli nasz kraj uznając jego granice. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromna praca i oddanie naszego wspaniałego patrioty Ignacego Paderewskiego. Większość swojego majątku przeznaczył na odzyskanie niepodległości przez Polskę i jej odbudowę po 123 latach niewoli. Druga książka opowiada o polskiej dziewczynce, która mieszka z rodzicami na Syberii, gdzie trafiło wiele polskich rodzin na zesłanie, wygnanych tam przez zaborcę rosyjskiego. Ojciec codziennie opowiada córce o ojczyźnie. Bohaterka marzy, żeby móc mówić, pisać w ojczystym języku polskim i wrócić do Polski, której wówczas nie było na mapach. Za takie marzenia groziło więzienie. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jaki los spotkał Faustynką i Ignasia przeczytajcie te bardzo ciekawe opowiadania. Dzieci na spotkaniu wzięły również aktywny udział w spektaklu lalkowym, który bardzo ich rozbawił. Chłopców spotkała wielka przyjemność, ponieważ Pani Wioletta Piasecka zrobiła im konkurs ze znajomości piłki nożnej. Okazało się, że wiadomości małych piłkarzy przeszły wszelkie oczekiwania. Na koniec spotkania dzieci zadawały pytania naszemu gościowi oraz zakupiły książki autorki wraz z autografami.