6 marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu odbyły się warsztaty artystyczne metodą decupache dla podopiecznych Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w Trzcielu i „Trzcielskich Seniorów” oraz czytelników. Zajęcia prowadziła Pani Dorota Władyka, która podzieliła się swoją wiedzą, na czym polega metoda decoupage. Tematem przewodnim warsztatów dla podopiecznych Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w Trzcielu była Wielkanoc. Uczestnicy stworzyli piękne pisanki techniką decupache „Trzcielscy Seniorzy” przy pomocy przekazanej wiedzy stworzyli piękne szkatułki.

28 lutego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce odbyły się warsztaty czytelnicze z pisarką Dorotą Schrammek.  Autorka opowiedziała dzieciom, na czym polega tworzenie książki. Na jednym z zajęć miały za zadanie pomyśleć, jakie są ich największe lęki i przedstawić je w formie rysunku. Porównując problemy opisywane w bajkach i narysowane rysunki pisarka wskazywała dzieciom jak można opisać historię o problemach lub zakończyć książkę morałem. Na drugim spotkaniu dzieci miały za zadanie same stworzyć dialog oraz wymyślić postać głównego bohatera. Pani Dorota Schrammek tłumaczyła dzieciom, jak ważne jest czytanie książek i poszerzanie w ten sposób swojej wiedzy, która jest niezbędna przy tworzeniu nowych historii.  Dzieci mogły zadawać pytania autorce na temat tworzenia książek i mogły otrzymać również autograf od pisarki.

W wieczór zimowy 31 stycznia 2019 r., odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w naszej Bibliotece Publicznej M. i G. w Trzcielu. Tym razem przedmiotem dyskusji była książka Dennisa Lehane „Pokochać noc”. Pozycja ta należy do gatunku thrillerów psychologicznych. Główną bohaterką powieści jest Rachel Childs. Poznajemy ją w momencie, kiedy umiera jej matka słynna pisarka.  Autor przedstawia główną postać, która od czasów swoich narodzin otoczona jest tajemnicą, którą stworzyła jej matka. Jest młodą dziennikarką telewizyjną, przed którą kariera stoi otworem. Jej życie prywatne wydaje się również szczęśliwe i ustabilizowane. Lecz jak to w życiu bywa to, co widzimy na zewnątrz nie zawsze ma wiele wspólnego z prawdziwym życiem. Tym razem tak się właśnie dzieje. Niestety na życie młodej kobiety mają wpływ tajemnice z dzieciństwa, które popychają ją do podejmowania destrukcyjnych decyzji.  Pojawiają się w jej życiu nowe lęki, tajemnice i zagadki. Pisarz zapewnił czytelnikowi wiele ciekawych i zaskakujących zwrotów akcji.  Bohaterowie występujący w thrillerze są bardzo skomplikowanymi postaciami. Chwilami czytając tę pozycję mamy wrażenie, że pomimo wątku kryminalnego jest to książka psychologiczna. Polecam tą książkę do przeczytania podczas wieczorów zimowych.

W tłusty czwartek , 28 lutego mieliśmy zaszczyt gościć w naszej bibliotece, na panelu dyskusyjnym Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, pisarkę Dorotę Schrammek. Przedmiotem  naszego spotkania była książka „Tam, gdzie czekał anioł”, ale również cała twórczość naszego gościa. Twórczość  swoją zaczęła od pisania reportaży i opowiadań do czasopism kobiecych, które były nagradzane. Jako pisarka debiutowała powieścią „Stojąc pod tęczą” – opowiada w niej historię przyjaźni czterech kobiet. Pozycja ta została nagrodzona przez jury w konkursie „Książka na wiosnę”. Książki Doroty Schrammek charakteryzują się tym, że jest to literatura obyczajowa, typowo kobieca. Miejsce akcji powieści dzieje się na Pomorzu, w ten sposób mamy okazję poznać  piękno województwa zachodniopomorskiego i  takie miejscowości jak: Pobierowo, Czaplinek i in.  Autorka jest doskonałym obserwatorem życia codziennego ludzi, których spotyka na swojej drodze.  Dzięki temu w jej powieściach mamy okazję poznać wiele ciekawych i wielobarwnych postaci. Historie, które opisuje są prawdziwe, osadzone w różnych miejscowościach nadmorskich. Czytając te powieści możemy liczyć na ciekawe zwroty akcji. Autorka ma też duże poczucie humoru, które potrafi w swoich opowieściach przekazać czytelnikowi. Książki tej autorki są przepełnione pozytywną energią,  umie się zmierzyć z trudnymi sytuacjami, jakie mogą nas w życiu codziennym spotkać. Oprócz twórczości dla dorosłych pisze też bajki dla dzieci, jak również książki dla młodzieży , w których porusza  problemy niepełnosprawności jest  to cykl „Niepełka”. Ostatnio autorka napisała trylogię „Winne Wzgórze” – „Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość”, która ukaże się w tym roku.  Wcześniej powstała trylogia mówiąca o życiu mieszkańców i gości Pobierowa. Pierwszy tom ukazał się pod tytułem „Horyzonty uczuć”, następnie powstały „Na brzegu życia” i „Wiatr wspomnień”. Sięgając po jakąkolwiek książkę Doroty Schrammek  mamy ochotę przenieść się w opisywane przez nią miejsca i poznać bohaterów jej książek.  Gorąco polecamy więc te pozycje książkowe o początkach swojej przygody z pisaniem. Nasza autorka opowiedziała nam o swojej rodzinie i historii jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem. Jest osobą pełną ciepła i wrażliwości, z którą ciężko nam była się rozstać. Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych w Trzcielu w dniu 4  kwietnia  2019 r. o godz. 16.30, omawiana będzie książka Łukasza Grassa „Najlepszy ”.

 

 

12 grudnia w Bibliotece publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu odbyła się koncert poetycko kolędowy zespołu Arete z Poznania. Na koncercie gościliśmy seniorów i naszych czytelników. Wspólnie z zespołem śpiewaliśmy kolędy. Mieliśmy okazję poznać historię powstania wszystkich śpiewanych kolęd. Wysłuchaliśmy pięknych wierszy o Bożym Narodzeniu autorstwa Jerzego Struka.