12 grudnia w Bibliotece publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu odbyła się koncert poetycko kolędowy zespołu Arete z Poznania. Na koncercie gościliśmy seniorów i naszych czytelników. Wspólnie z zespołem śpiewaliśmy kolędy. Mieliśmy okazję poznać historię powstania wszystkich śpiewanych kolęd. Wysłuchaliśmy pięknych wierszy o Bożym Narodzeniu autorstwa Jerzego Struka.

W grudniu w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia odbyły się warsztaty kreatywno – edukacyjne „Świec żelowych” dla młodzieży i seniorów. Uczestnicy warsztatów sami mogli się wykazać kreatywnością, wyobraźnią przy wyborze ozdób, kolorów, kształtów i zapachów tworząc swoje świece. Każdy uczestnik wziął do domu stworzone przez siebie dzieło. 

Interaktywne zajęcia w trzcielskiej bibliotece połączone z warsztatami z Teatru Kamishibai.

W listopadowy wieczór spotkali się kolejny raz klubowicze DKK dla dorosłych w Trzcielu. W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, tematem dyskusji była książka Anny Bikont „Sendlerowa w ukryciu”. Autorka przedstawia nam postać bohaterskiej Polki Ireny Sendler, która nie bojąc się śmierci uratowała około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci i dorosłych. Powieść ta opiera się na dostępnych dokumentach i relacjach osób uratowanych i współpracujących z naszą bohaterką. Mamy okazję poznać historię rodziny Ireny Sendler od jej urodzenia. Będąc młodą kobietą pracującą w Wydziale Zdrowia i Opieki Społecznej w Warszawie przed wojną, dała się poznać, jako osoba, dla, której nie ma rzeczy niemożliwych. Pomagała młodym samotnym kobietom walczyć o alimenty w przypadkach beznadziejnych, w sądach doprowadzając do uzyskania alimentów lub innej pomocy. O taką równość w społeczeństwie walczyła zawsze, już przed wojną. Kiedy wybuchła II wojna światowa, zaczęła bardzo szybko pomagać Żydom, jeszcze zanim powstało getto żydowskie. Odwagą i silną wolą była przykładem dla innych. Po wojnie była również prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa i całkowicie zapomniana. Dzięki uczennicom z USA, które przypomniały jej zasługi, Polska na nowo odkryła swoją patriotkę i bohaterkę. Otrzymała wiele odznaczeń, o które nigdy nie zabiegała, wśród nich jest tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Anna Bikont opisała tragiczne życie Żydów w czasie II wojny światowej. Poznajemy tam bardzo dobrych ludzi niosących pomoc pomimo zagrożenia życia, ale jest też druga strona medalu. Odkrywamy również ludzi, którzy bez skrupułów zdolni są do najgorszych podłości wobec drugiego człowieka.Jest to ważna publikacja mówiąca o naszej historii, którą polecam. Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych w Trzcielu w dniu 31 stycznia 2019r. o godz. 16.30, omawiana będzie książka Dennis Lehane „Pokochać noc”.

 

W ramach cyklu spotkań „Podróże przez kontynenty”23 listopada nasza biblioteka gościła tym razem dwoje podróżników, dziennikarzy i pisarzy Maję Hawranek i Szymona Opryszka. Tym razem mieliśmy okazję poznać część krajów Ameryki Południowej: Boliwię, Peru, Urugwaj i Kolumbię. Pierwszym etapem podróży po Kolumbii była wyspa Santa Cruz del Isolte, która leży na Morzu Karaibskim przy północnym wybrzeżu Kolumbii w archipelagu San Bernardo. W sumie na archipelag składa się trzynaście wysp, a tylko jedna z nich, czyli Santa Cruz del Isolte różni się diametralnie. Jest to wyspa bardzo zaśmiecona, bez znaczącej liczby turystów a zamiast plaż posiada betonowe keje. Znajduje się tam 90 domów, do których prąd doprowadzany jest tylko dzięki agregatom od godz.18.00 do 23.00. Woda słodka jest bardzo droga i służy tylko do spożycia. Mieszkańcy kąpią się w morzu a spłukują deszczówką. Jeżeli chcą pograć w piłkę nożną muszą płynąć na drugą wyspę. Jeżeli ktoś umrze to chowany jest jeszcze na innej wyspie. Ogólnie widać tam ogromną biedę, młodzi ludzie w przyszłości mogą zostać jedynie pracownikami obsługi hotelowej lub trudnić się rybołówstwem.