Tym razem kolejne czwartkowe spotkanie 19.04.18r. Dyskusyjnego Klubu Książki w Trzcielu miało całkiem inną formę, ponieważ gościem w naszej bibliotece była pisarka Joanna Maria Chmielewska. Panel dyskusyjny poświęcony był twórczości autorki. Joanna M. Chmielewska z zawodu jest pedagogiem, pisze książki obyczajowe dla dorosłych i dla dzieci. Dla dzieci wydała: „powieści – „Historia srebrnego talizmanu”, „Neska i srebrny talizman”, „ Niebieska niedźwiedzica”, „Przecinek i kropka”, seria poetycka „Zaczarowane rymowanki” i in pozycje. Tworzy również piękne bajki terapeutyczne, które przeznaczone są dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHA i innymi dysfunkcjami. Rodzice w tych utworach znajdują również wskazówki, jak mogą pomóc swoim pociechom. Dla dorosłych ukazały się następujące tytuły: „ Mąż zastępczy”, „Poduszka w różowe słonie”, „Sukienka z mgieł”, „Karminowy szal”. Życie naszej autorki jest bardzo ciekawe, ponieważ, kiedyś mieszkała w Gryficach i po latach przeniosła się z rodziną do Szklarskiej Poręby, gdzie otworzyła pensjonat „Pod Wędrownym Aniołem”. Jak mówi pokochała Szklarską Porębę i była to jej miłość od pierwszego wejrzenia. Odzwierciedleniem tej fascynacji jest wydana autobiografia „Pod Wędrownym Aniołem”, w której poznajemy koleje losu Joanny M. Chmielewskiej i piękny opis Szklarskiej Poręby i jej mieszkańców. Po przeczytaniu tej książki wszystkie klubowiczki stwierdziły, że muszą odwiedzić opisane magiczne miejsca tej górskiej miejscowości nawet kolejny raz. Poznane przez nas książki to literatura typowo kobieca. Autorka w swoich książkach porusza wiele problemów towarzyszących nam w życiu. Przykłady bierze z życia, czasami z opowieści poznanych ludzi. Przeczytane przez nas powieści sprawiły nam wiele przyjemności. Mieliśmy okazję wysłuchać, co inspirowało pisarkę przy pisaniu kolejnych książek. Wysłuchaliśmy fragmentu nowej powieści, która będzie wydana jesienią. Wymiana opinii i doświadczeń z członkami DKK była niezwykle ciekawa, chwilami zabawna i pełna humoru. Mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się z Joanną M. Chmielewską być może w Szklarskiej Porębie. Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Trzcielu dnia 7 czerwca 2018 r. o godz. 16:30, tematem dyskusji będzie książka Manueli Kalickiej „Koniec i początek”.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu 4 kwietnia 2018 roku miała zaszczyt gościć byłego mieszkańca Trzciela i bardzo dobrego czytelnika Mirosława Rajter, obecnie mieszkającego w Peru. Na  spotkanie przybyli klubowicze DKK w Trzcielu, członkowie Stowarzyszenia „Trzcielscy Seniorzy” oraz młodzież Szkoły Podstawowej w Trzcielu. Nasz gość w swojej drugiej ojczyźnie pracuje w projektach  eksploracyjnych, filmowych, turystycznych. Bierze czynny udział w pracach badawczych i edukacyjnych związanych z historią Peru, jest koordynatorem i organizatorem ekspedycji po szlakach Inków. Zgłębia życie, tradycje i zwyczaje Indian zamieszkujących w dorzeczu Amazonki i rzeki Ukajali. Mieliśmy okazję obejrzeć  film „Canchanuaya, mityczny sekret Ukajali”, który został  zrealizowany przez naszego gościa. Bohaterami filmu są Indianie żyjący nad rzeką Ukajali. Zobaczyliśmy, jak wygląda ich codzienne życie, czym się żywią i jak spędzają czas. Ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tam w miejscu. Niby cywilizacja tam dotarła, ale tubylcy żyją według starych wierzeń i praw. Zarabiają na utrzymanie, wyrabiając gliniane garnki i dzbany oraz tkając  piękne tkaniny tradycjami metodami. Tymi pracami trudnią się kobiety, mężczyźni polują starymi sposobami na zwierzęta i łowią ryby. Podczas oglądania filmu mieliśmy okazję wysłuchać również śpiewu rodowitych Indian. Przyroda, jaką widzimy, jest niesamowita, na uwagę zasługują piękne wodospady, w których woda ma temperaturę 90°C,70°C, 60°C, ,40°C. Na koniec spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jakie są dalsze plany naszego podróżnika i zadając pytania, pogłębili swoją wiedzę na temat tego pięknego kraju. MIROSŁAW RAJTER JEST WSPÓŁAUTOREM  KSIĄŻEK: „EL TOP ANUAL DE LOS GRANDES DESCUBRIMIENTOS DEL PERU” I TAMBOTOCO”. W/w  pozycje  otrzymaliśmy w darze od naszego gościa, za co dziękujemy.

1 lutego 2018r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Bibliotece Publicznej M. i G. w Trzcielu. Tematem konwersacji była twórczość Beaty Pawlikowskiej, podróżniczki, dziennikarki, autorki książek, felietonów. Beata Pawlikowska jest osobą posiadającą wiele talentów. Od wielu lat pracuje, jako dziennikarka radiowa, w swoich audycjach w ciekawy, interesujący i ciepły sposób potrafi zrelacjonować swoje podróże po Ameryce Południowej. Wszyscy znamy jej programy podróżnicze między innymi: „Świat według Beaty Pawlikowskiej”,  „Świat według blondynki”, „Podróże z żartem” i inne. Polecamy jej cykl książek podróżniczych „ Blondynka…..”. Dzięki tym pozycją mieliśmy okazję poznać nieznane tradycje i zwyczaje Indian z Ameryki Południowej. Styl pisania podróżniczki, wręcz wciąga całkowicie czytelnika w przygody, przez nią przeżyte. Dużym zainteresowaniem cieszą się książki tej wybitnej pisarki z dziedziny psychologii : „W dżungli miłości”, „W dżungli niepewności”, „W dżungli życia ”i in. Potrafi w sposób wnikliwy i jednocześnie bardzo delikatny przedstawić portrety zagubionych ludzi, ich problemy, uzależnienia i upadki. Jednocześnie podsuwa receptę jak można wyjść z kłopotów życiowych i jak ich unikać. Przy czym nie narzuca swoich poglądów odbiorcy, wykazuje się zrozumieniem dla problemów, jakie spotykają nas w życiu. Serdecznie polecamy zapoznać się z twórczością Beaty Pawlikowskiej. Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Trzcielu dnia 19 kwietnia 2018 r. o godz. 16:30. Spotkanie klubowiczów odbędzie się w formie panelu dyskusyjnego z autorką książek Joanna M. Chmielewską.