14 maja w naszej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce gościł ze swoim spektaklem dla dzieci edukacyjny Teatr TAK. Przedstawienie miało tytuł „Nadchodzi Pipi”, treść zostało zainspirowana książką Astrid Lindgren „Pippi wchodzi na pokład”. Główna bohaterka przedstawia nam sposób, w jaki spędza wolne chwile w swoim domu, podczas nieobecności taty. Podczas zabaw towarzyszą jej policjant i przyjaciel Tommy. W trakcie spektaklu dzieci miały okazję poznać w języku angielskim nazwy: zwierząt, przyborów szkolnych, dni tygodnia oraz rzeczy, które są związane z czytaniem. Podczas zabawy interaktywnej aktorzy uczyli widzów zbierania skarbo – rzeczy, tańca animacyjnego „Amerykańskiej cha-chy”, zaklinania tygodnia, „Piosenki Szamana ”oraz marzeń na raz.  W tej miłej i aktywnej atmosferze dzieci z Przedszkola w Trzcielu i Brójcach spędziły czas.

W majowy ranek 10 maja 2019 r. odbyło się spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce z autorem bajek  i wierszy dla dzieci Wiesławem Drabikiem. Wiesław Drabik pochodzi z Krakowa, z wykształcenia jest chemikiem,  z zamiłowania jest  malarzem. Wydał już ponad dwieście  bajek. Twórczość naszego gościa charakteryzuje się wesołymi i pełnymi humoru wierszowanymi historyjkami o ludziach i zwierzętach, które zawsze kończą się zabawną peuntą. Ostatnio pisarz poszerzył swoją twórczość i opisuje  historie oraz legendy z różnych regionów Polski.  Spotkanie dla dzieci było bardzo ciekawe i wesołe. Dzieci musiały rozwiązywać  zagadki związane z twórczością  gościa. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymywały nagrodę. Na koniec spotkania dzieci dostały autografy od autora.

Warsztaty ekologiczne w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce. 20 marca odbyło się pięć warsztatów ekologicznych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy  w Trzcielu i Filii Brójce, współorganizatorem spotkań był Referat  Gospodarki i Ochrony Środowiska  Urzędu Miejskiego w Trzcielu. Tematem warsztatów była: „Segregacja i recykling śmieci”. Uczestnikami spotkań byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzcielu i Brójcach. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się: jak i po co segregować śmieci, co się dzieje w sortowni, ile żyją śmieci,  czym jest recykling. Celem tych spotkań jest uświadomienie sobie, że każdy z nas musi dbać o swoje środowisko, ponieważ ma to wpływ na naszą planetę.  W trakcie zajęć dzieci musiały same pokazać czy radzą sobie z segregowaniem śmieci i jaką mają wiedzę na temat recyklingu. Na koniec zajęć było wiele pytań uzupełniających na w/w temat. Dzieci rozwiązywały również zagadki i bawiły się w grę Twister, wszędzie trzeba było wykazać się wiedzą o segregacji śmieci.

W majowe popołudnie 9 maja 2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej bibliotece prof. Tomasza Nodzyńskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego z ciekawym wykładem pt.: Kształtowanie się i funkcjonowanie granicy polsko-niemieckiej w latach 1918-1939 (ze szczególnym uwzględnieniem odcinka wielkopolskiego). Organizatorem spotkania było „Towarzystwo Historyczne Ziemi Międzyrzeckiej”. Na wykład przybyło wielu historyków, regionalistów z województwa lubuskiego i wielkopolskiego, członków Stowarzyszenia „Trzcielscy Seniorzy”, czytelników oraz mieszkańców Trzciela. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie warunki, w jakich zaczęła się odradzać Polska, a pierwsze kroki były podjęte już w roku 1915. Poznaliśmy również wiele dotychczas nieznanych faktów z historii odradzania się naszej granicy polsko – niemieckiej. W tym roku w czerwcu obchodzić będziemy 100 lat odzyskania niepodległości przez małą część Trzciela, ale jakże dla nas ważną. Przypomnieliśmy sobie, jacy patrioci znani i ci mniej znani, ale jakże dla nas ważni walczyli o naszą wolną Polskę. Po wykładzie odbyła się bardzo ciekawa dyskusja dotycząca tematu wykładu. Następnie goście udali się na spacer w miejsce dawnej granicy polsko – niemieckiej. Dziękujemy prof. Tomaszowi Nodzyńskiemu za ciekawy wykład i naszym gościom za przybycie na spotkanie i ciekawą konwersację o naszej „Małej Ojczyźnie”.

 

MŁODZIEŻ I BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W TRZCIELU NA SPOTKANIU Z PRACOWNIKAMI NADLEŚNICTWA W TRZCIELU. W wiosenny poranek, 22 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzcielu mieli okazję spotkać się z pracownikami Nadleśnictwa w Trzcielu. Tematem spotkania edukacyjnego młodzieży była ochrona przeciwpożarowa naszych lasów,  wiadomości na temat drzew oraz szkodnictwa leśnego.  Uczestnicy spotkania zobaczyli jak działa monitoring w systemie przeciwpożarowym w Nadleśnictwie w Trzcielu. Będąc nad Jeziorem Żydowskim został zaprezentowany wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Odbył się pokaz sprzętu przeciwpożarowego. Kolejnym tematem spotkania było omówienie budowy i wieku pnia drzewa oraz systemu korzeniowgo  drzew. Spotkanie zakończyło ogniskiem z kiełbaskami.