Pierwsze spotkanie w nowym roku 2020 Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się 30 stycznia. Tematem dyskusji była książka Agnieszki Jordan – Gondorek „Dziewczyna z warkoczem”. Jest to powieść obyczajowa, która przedstawia nam burzliwe losy głównej bohaterki Krystyny. Los na początku tej historii jej nie oszczędza, zostaje porzucona przez męża w chwili, gdy starają się o upragnione dziecko. Porzucona dziewczyna przechodzi gehennę, życie straciło dla niej sens. Akcja  tej historii toczy się bardzo szybko.  Autorka oprócz wątku związanego z  główną bohaterką, pokazuje nam system pracy w korporacji i stosunki tam panujące. Możemy odnieść wrażenie, że zadaje nam pytanie czy istnieje prawdziwa przyjaźń w takich instytucjach, czy liczy się tylko kariera i znajomości? Bardzo ciekawym wątkiem jest przyjaźń Krystyny z rodziną japońską. Dzięki temu poznajemy ciekawą kulturę i wspaniałe kulinaria tego pięknego kraju. Zachęcam do przeczytania tej historii i uzyskania odpowiedzi czy Krystyna wyjdzie na prostą i ułoży sobie życie na nowo pomimo wielu przeciwności losu. Zapraszamy na  spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbędzie się 26.03.20 r. o godz. 16.30. Tematem dyskusji będzie książka Manuli Kalickiej „Wszystkie kochanki naszego taty”.

W pierwszy grudniowy tydzień w naszej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu wspólnie z Nadleśnictwem Trzciel zostały zorganizowane „Warsztaty Bożonarodzeniowe”. Uczestnicy warsztatów robili stroiki świąteczne oraz ozdoby choinkowe. W zajęciach udział wzięli: podopieczni Domu Środowiskowego z Trzciela i Domu Pomocy Społecznej z Jasienica, uczniowie Szkoły Podstawowej z Trzciela, członkowie Stowarzyszenia „Trzcielscy Seniorzy i czytelnicy naszej biblioteki. 

 

Młodzież ze Szkoły Podstawowej i podopieczni  Środowiskowego Domu Opieki w Trzcielu na spotkaniu w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu mieli okazję poznać historię odkryć najlepszych i jednocześnie najdroższych przypraw świata. Całą legendę o tym opowiedział nam pisarz i podróżnik Jędrzej Majka, który dzięki podróżom po globie ziemskim poznał ciekawe historie i opisał w swojej książce „Podróże za smakiem czyli jak przyprawy zmieniają świat”. Mamy okazję poznać historię takich przypraw jak: pieprz, kumin, imbir, szafran, kurkuma, cynamon, gałka muszkatołowa, goździk, wanilia, anyż, kardamon, ziele angielskie. Poznajemy historię kuminu, która sięga starożytnego Egiptu. Pozostałe przyprawy Europa poznaje dzięki podróżnikom takim jak: Marco Polo, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan i in., którzy odkrywają nowe kontynenty na przestrzeni wieków.Przyprawy okazują się bardzo dochodowym interesem, osiągają bardzo wysokie ceny ze względu na trudną dostępność do nich. Ciekawostką jest to, że w XVII wieku w Europie za 1kg goździków można było kupić kamienicę na przykład w Krakowie. W tej dziedzinie życia jest ogromna konkurencja, wiele krajów na przestrzeni wieków o podobnym klimacie przejęło produkcję przypraw, przykładem może być Madagaskar, który produkuje 80% wanilii na świecie, pomimo tego, że przyprawa ta pochodzi z Meksyku.Poznając historię przypraw okazuje się, że wiele się dzisiaj nie zmieniło, dalej przyprawy są bardzo drogie, jest bardzo duża rywalizacja w produkcji, z których korzysta cały świat. Całą historię wędrówek wymienionych przypraw, z których korzystamy na co dzień, poznamy w/w książce. Dzięki tej lekturze poznajemy historię, przyrodę i atrakcje różnych krajów.

 

                                                              

W jesienny wieczór listopadowy spotkał się Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w Trzcielu, tematem dyskusji była książka Małgorzaty Rogali „Punkt widzenia”. Tym razem mieliśmy do czynienia z gatunkiem kryminalnym. W powieści spotkaliśmy stałych bohaterów książek autorki prowadzących śledztwo Agatę Górską i Sławomira Tomczyka. Początek powieści ujawnia przerażającą zbrodnię, która bezpośrednio dotyka sędziego orzekającego w sprawach kryminalnych. Fabuła jest pełna zwrotów akcji i zaskakujących zdarzeń. Wątek kryminalny jest uzupełniony treściami obyczajowymi, które mają wpływ na głównych bohaterów tej historii. Opowiadając tą historię pisarka dowodzi nam, że zło wyrządzone zawsze do nas wraca. Polecamy naszym czytelnikom tą pozycję. Kolejne spotkanie DKK z Trzciela odbędzie się 30 stycznia2020r. o godz.16.30, tematem dyskusji będzie książka Agnieszki Jordan – Gondorek.

W październiku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce odbyły się warsztaty o uzależnieniu od alkoholu z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej z Trzciela i Brójec. Spotkania odbyły się pod hasłem: „Naucz się mówić NIE a przeżyjesz kolejny dzień”. Celem zajęć było poznanie problemu alkoholowego i form zapobiegania temu zagrożeniu. Prelekcje prowadziła Ewa Brankowska – Szarłan, która jest Specjalistą Psychoterapii Uzależnień. Uczniowie mieli okazję poznać różne drogi uzależnień od alkoholu i formy jak temu przeciwdziałać. Młodzież miała wiele pytań dotyczących tego problemu, na każde pytanie uzyskali odpowiedź, dowiedzieli się również w jakich ośrodkach należy szukać pomocy, kiedy w rodzinie pojawi się ten problem. Część warsztatów, była poświęcona zajęciom praktycznym z alkogoglami, w których człowiek widzi jak alkohol wpływa na koordynację całego ciała. Musimy pamiętać, że alkohol to narkotyk bardzo niebezpieczny, który doprowadza do wielu tragedii rodzinnych i jest wszędzie dostępny, musimy mieć siłę mówić NIE. To nic nie kosztuje, a ratuje życie i rodzinę.