W czwartkowy poranek 14 czerwca uczniowie klas drugich gimnazjum spotkali się z pracownikiem Nadleśnictwa w Trzcielu Włodzimierzem Rudawskim. Spotkanie odbyło się w plenerze pod wiatą edukacyjną w lesie nad Jeziorem Żydowskim. Tematem edukacji było określanie wieku drzew i ich rodzajów. Uczniowie mieli okazję poznać na podstawie kawałków drewna, w jaki sposób liczymy lata drzewa. Należało zwrócić uwagę na słoje drewna i je przeliczyć. Ciekawostką jest to, że słoje drewna iglastego wyglądają inaczej niż drewna liściastego. Młodzież miała okazję sama spróbować określić wiek i gatunek drewna pod okiem specjalisty. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również, jakim specjalistycznym sprzętem w dzisiejszych czasach operują nadleśnictwa w naszym kraju do określenia swoich zasobów leśnych. Na koniec odbyło się ognisko z kiełbaskami dla uczestników spotkania.


W czwartkowe popołudnie 7 czerwca br. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Trzcielu. Przedmiotem dyskusji była książka Manuli Kalickiej „Koniec i początek”. Powieść przedstawia nam losy trzech kobiet, które spotykają się pod koniec II wojny światowej w podwarszawskich Włochach. Dzięki retrospekcjom poznajemy wcześniejsze losy wojenne Ireny, Heleny i Zosi. Każda z nich została w jakiś sposób zraniona poprzez wojnę. Tragedie, które je spotkały mają wpływ na ich dalsze losy powojenne. Pisarka w sposób bardzo przenikliwy przedstawia nam portrety przyjaciółek, które, pomimo, że są sobie obce stworzyły rodzinę. Ich przyjaźń nie raz wystawiona zostaje na różne próby, ale zawsze zwycięża. Autorka wnikliwie obrazuje nam życie naszego społeczeństwa po zakończeniu II wojny światowej.  Ludzie potrafią cieszyć się małymi drobiazgami, choć nie mają czasami zupełnie nic, pomimo to wspierają się wzajemnie i sobie pomagają.  Po prostu cieszą się tym, że przeżyli wojnę i chcą o niej jak najszybciej zapomnieć. Ważnymi faktami, które poznajemy, jest ciężka praca polskich naukowców o odzyskanie naszych dóbr kulturalnych. W tym wypadku chodzi o polskie książki, które wpierw zostały zrabowane przez Niemców, a potem były niszczone przez Armię Czerwoną.  W tej historii zostały przedstawione prawdziwe zdarzenia, bohaterom zmieniono nazwiska. Pojawiło się również wiele ciekawych i wielobarwnych postaci fikcyjnych, które pokazują nam przekrój całego społeczeństwa wojennego i powojennego.

Tym razem kolejne czwartkowe spotkanie 19.04.18r. Dyskusyjnego Klubu Książki w Trzcielu miało całkiem inną formę, ponieważ gościem w naszej bibliotece była pisarka Joanna Maria Chmielewska. Panel dyskusyjny poświęcony był twórczości autorki. Joanna M. Chmielewska z zawodu jest pedagogiem, pisze książki obyczajowe dla dorosłych i dla dzieci. Dla dzieci wydała: „powieści – „Historia srebrnego talizmanu”, „Neska i srebrny talizman”, „ Niebieska niedźwiedzica”, „Przecinek i kropka”, seria poetycka „Zaczarowane rymowanki” i in pozycje. Tworzy również piękne bajki terapeutyczne, które przeznaczone są dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHA i innymi dysfunkcjami. Rodzice w tych utworach znajdują również wskazówki, jak mogą pomóc swoim pociechom. Dla dorosłych ukazały się następujące tytuły: „ Mąż zastępczy”, „Poduszka w różowe słonie”, „Sukienka z mgieł”, „Karminowy szal”. Życie naszej autorki jest bardzo ciekawe, ponieważ, kiedyś mieszkała w Gryficach i po latach przeniosła się z rodziną do Szklarskiej Poręby, gdzie otworzyła pensjonat „Pod Wędrownym Aniołem”. Jak mówi pokochała Szklarską Porębę i była to jej miłość od pierwszego wejrzenia. Odzwierciedleniem tej fascynacji jest wydana autobiografia „Pod Wędrownym Aniołem”, w której poznajemy koleje losu Joanny M. Chmielewskiej i piękny opis Szklarskiej Poręby i jej mieszkańców. Po przeczytaniu tej książki wszystkie klubowiczki stwierdziły, że muszą odwiedzić opisane magiczne miejsca tej górskiej miejscowości nawet kolejny raz. Poznane przez nas książki to literatura typowo kobieca. Autorka w swoich książkach porusza wiele problemów towarzyszących nam w życiu. Przykłady bierze z życia, czasami z opowieści poznanych ludzi. Przeczytane przez nas powieści sprawiły nam wiele przyjemności. Mieliśmy okazję wysłuchać, co inspirowało pisarkę przy pisaniu kolejnych książek. Wysłuchaliśmy fragmentu nowej powieści, która będzie wydana jesienią. Wymiana opinii i doświadczeń z członkami DKK była niezwykle ciekawa, chwilami zabawna i pełna humoru. Mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się z Joanną M. Chmielewską być może w Szklarskiej Porębie. Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Trzcielu dnia 7 czerwca 2018 r. o godz. 16:30, tematem dyskusji będzie książka Manueli Kalickiej „Koniec i początek”.

Z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski, gościem w naszej Bibliotece Publicznej M. i G w Trzcielu i Filii Brójce była Wioletta Piasecka, autorka serii: „Opowieści patriotyczne”. W tej serii ukazały się takie pozycje jak: „Ignaś” i „Faustynka”. Pierwsza książka przedstawia nam życie i twórczość Ignacego Paderewskiego. Ignaś, jako dziecko miał dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Poprzez ciężką i wytrwałą pracę realizował to, co sobie wymarzył. Polska w tym czasie była pod trzema zaborami. W każdym kraju, w którym dawał koncerty, jako już bardzo znany pianista spotykał się z głowami państw i zjednywał naszej ojczyźnie sojuszników, którzy kiedy nadszedł czas wsparli nasz kraj uznając jego granice. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromna praca i oddanie naszego wspaniałego patrioty Ignacego Paderewskiego. Większość swojego majątku przeznaczył na odzyskanie niepodległości przez Polskę i jej odbudowę po 123 latach niewoli. Druga książka opowiada o polskiej dziewczynce, która mieszka z rodzicami na Syberii, gdzie trafiło wiele polskich rodzin na zesłanie, wygnanych tam przez zaborcę rosyjskiego. Ojciec codziennie opowiada córce o ojczyźnie. Bohaterka marzy, żeby móc mówić, pisać w ojczystym języku polskim i wrócić do Polski, której wówczas nie było na mapach. Za takie marzenia groziło więzienie. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jaki los spotkał Faustynką i Ignasia przeczytajcie te bardzo ciekawe opowiadania. Dzieci na spotkaniu wzięły również aktywny udział w spektaklu lalkowym, który bardzo ich rozbawił. Chłopców spotkała wielka przyjemność, ponieważ Pani Wioletta Piasecka zrobiła im konkurs ze znajomości piłki nożnej. Okazało się, że wiadomości małych piłkarzy przeszły wszelkie oczekiwania. Na koniec spotkania dzieci zadawały pytania naszemu gościowi oraz zakupiły książki autorki wraz z autografami.

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu 4 kwietnia 2018 roku miała zaszczyt gościć byłego mieszkańca Trzciela i bardzo dobrego czytelnika Mirosława Rajter, obecnie mieszkającego w Peru. Na  spotkanie przybyli klubowicze DKK w Trzcielu, członkowie Stowarzyszenia „Trzcielscy Seniorzy” oraz młodzież Szkoły Podstawowej w Trzcielu. Nasz gość w swojej drugiej ojczyźnie pracuje w projektach  eksploracyjnych, filmowych, turystycznych. Bierze czynny udział w pracach badawczych i edukacyjnych związanych z historią Peru, jest koordynatorem i organizatorem ekspedycji po szlakach Inków. Zgłębia życie, tradycje i zwyczaje Indian zamieszkujących w dorzeczu Amazonki i rzeki Ukajali. Mieliśmy okazję obejrzeć  film „Canchanuaya, mityczny sekret Ukajali”, który został  zrealizowany przez naszego gościa. Bohaterami filmu są Indianie żyjący nad rzeką Ukajali. Zobaczyliśmy, jak wygląda ich codzienne życie, czym się żywią i jak spędzają czas. Ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tam w miejscu. Niby cywilizacja tam dotarła, ale tubylcy żyją według starych wierzeń i praw. Zarabiają na utrzymanie, wyrabiając gliniane garnki i dzbany oraz tkając  piękne tkaniny tradycjami metodami. Tymi pracami trudnią się kobiety, mężczyźni polują starymi sposobami na zwierzęta i łowią ryby. Podczas oglądania filmu mieliśmy okazję wysłuchać również śpiewu rodowitych Indian. Przyroda, jaką widzimy, jest niesamowita, na uwagę zasługują piękne wodospady, w których woda ma temperaturę 90°C,70°C, 60°C, ,40°C. Na koniec spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jakie są dalsze plany naszego podróżnika i zadając pytania, pogłębili swoją wiedzę na temat tego pięknego kraju. MIROSŁAW RAJTER JEST WSPÓŁAUTOREM  KSIĄŻEK: „EL TOP ANUAL DE LOS GRANDES DESCUBRIMIENTOS DEL PERU” I TAMBOTOCO”. W/w  pozycje  otrzymaliśmy w darze od naszego gościa, za co dziękujemy.