WSPÓLNY PANEL DYSKUSYJNY DKK Z KARGOWEJ I TRZCIELA Z PISARKĄ ZOFIĄ MAKOSĄ W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. EUGENIUSZ PAUKSZTY W  KARGOWEJ W RAMACH WSPÓŁPRACY REGIONU KOZŁA.

27 czerwca Dyskusyjny Klub książki z Trzciela spotkał się z Dyskusyjnym Klubem Książki z Kargowej na panelu dyskusyjnym z pisarką Zofią Mąkosą w Kargowej i Chwalimiu. Przedmiotem spotkania był drugi tom cyklu „Wendyjska winnica” -  Winne miasto”. Zofia Mąkosa jest laureatką Lubuskiego Wawrzyna Literackiego 2017 za pierwszy tom „Wendyjska winnica” – „ Cierpkie grona”. W drugiej części poznajemy dalsze losy Matyldy Neumann, córki Marty, bohaterki pierwszego tomu. Poznajemy również historię Zielonej Góry w latach 1945 – 1947, a więc wędrówkę ludzi, ich ucieczki i przyjazdy na Ziemie Odzyskane. Widzimy jak rodzi się komunizm w Polsce, który powoli i podstępnie ubezwłasnowolnia ludzi, jak wcześniej robił to faszyzm w Niemczech. Praktycznie jedna niewola jest zastąpiona inną formą zniewolenia, która trwać będzie bardzo długo. Śledzimy koleje losu młodej Matyldy, która doświadcza najgorszych okrucieństw wojny. Straciła dom, rodziców, nie jest ani Niemką ani Polką, pochodzi ze słowiańskiego ludu Wendów. Pomimo piekła, którego doświadczyła, znajduje siły żeby zacząć życie od nowa, w ciężkich niesprzyjających obcym warunkach. Autorka inspirując się wspomnieniami mieszkańców i dokumentami archiwalnymi, w sposób rzetelny opisała, jak żyło się w Zielonej Górze po wojnie, jak wyglądał dzień powszedni zwykłego mieszkańca. W tym cyklu poznajemy piękne zwyczaje i tradycje oraz ich kultywowanie. A dotyczy to ludności miejscowej i wendyjskiej przed II wojną światową oraz i społeczności polskiej po wojnie . W dzisiejszych czasach powracamy do czczenia najstarszych tradycji, które są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego naszego społeczeństwa. Mieliśmy okazję usłyszeć od Pani Zofii Mąkosy genezę powstania 2 tomów „Wendyjskiej winnicy”. Pisarka w przepięknym stylu opisała trudną historię naszego regionu. Uczestnicy panelu mieli wiele pytań dotyczących historii Ziemi Lubuskiej. W drugiej części spotkania odbyliśmy wędrówkę po miejscach, w których toczy się akcja książek. Poznaliśmy historię i zwiedziliśmy piękne zakątki Kargowej i Chwalimia. Widzieliśmy pola i jezioro, które były bliskie głównym bohaterkom powieści Marcie i Matyldzie. Na koniec spotkania klubowiczki DKK otrzymały autografy autorki. Z niecierpliwością czekamy na trzeci tom „Wendyjskiej winnicy”.Dziękujemy - Pani Zofii Mąkosie za wspaniałe spotkanie, które pozwoliło nam jeszcze raz poczuć atmosferę „Cierpkich gron” i „ Winnego miasta” i naszym koleżankom z Gminnej Biblioteki Publicznej z Kargowej za przygotowanie spotkania oraz poznanie nowych koleżanek z DKK z Kargowej. Dziękujemy Państwu Elżbiecie i Aleksandrowi Żukowskim za przygotowanie dla nas wspaniałego ogniska. Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych w Trzcielu w dniu 5 września 2019 r. o godz. 16.00, omawiana będzie książka Joanny Kruszewskiej „Wszystko się zaczyna”.

FOTOGALERIA ZOBACZ: TUTAJ

6 czerwca w ramach akcji „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” nasza biblioteka gościła dzieci ze Szkoły Podstawowej w Trzcielu. Uczniowie mieli okazję w ramach tej akcji wysłuchać „Legendy o Skarbniku” autorstwa Juliana Brudzewskiego w formie Teatru Kamishibai. Po spektaklu słuchacze mieli za zadanie narysować głównego bohatera legendy. Na koniec dzieci wzięły udział w zabawie z chustą Klanzy.

 

14 maja w naszej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce gościł ze swoim spektaklem dla dzieci edukacyjny Teatr TAK. Przedstawienie miało tytuł „Nadchodzi Pipi”, treść zostało zainspirowana książką Astrid Lindgren „Pippi wchodzi na pokład”. Główna bohaterka przedstawia nam sposób, w jaki spędza wolne chwile w swoim domu, podczas nieobecności taty. Podczas zabaw towarzyszą jej policjant i przyjaciel Tommy. W trakcie spektaklu dzieci miały okazję poznać w języku angielskim nazwy: zwierząt, przyborów szkolnych, dni tygodnia oraz rzeczy, które są związane z czytaniem. Podczas zabawy interaktywnej aktorzy uczyli widzów zbierania skarbo – rzeczy, tańca animacyjnego „Amerykańskiej cha-chy”, zaklinania tygodnia, „Piosenki Szamana ”oraz marzeń na raz.  W tej miłej i aktywnej atmosferze dzieci z Przedszkola w Trzcielu i Brójcach spędziły czas.

5 czerwca Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu razem Nadleśnictwem w Trzcielu i uczniowie naszej Szkoły Podstawowej spędzili wspaniałe chwile nad Jeziorem Żydowskim. Odbyły się tam zajęcia dydaktyczne poprowadzone przez Specjalistkę Służby Leśnej Natalię Bandas. Celem zajęć było poznanie gatunków drzew lasotwórczych. Dzieci już podczas zajęć zaczęły zbierać rośliny, żeby wykonać zielniki, które będą we wrześniu ocenione i nagrodzone przez Nadleśnictwo w Trzcielu. Po zajęciach dzieci zjadły usmażone kiełbaski i dostały upominki edukacyjne w postaci książeczek i breloczków przeciwpożarowych. os-gal-171}

W majowy ranek 10 maja 2019 r. odbyło się spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu i Filii Brójce z autorem bajek  i wierszy dla dzieci Wiesławem Drabikiem. Wiesław Drabik pochodzi z Krakowa, z wykształcenia jest chemikiem,  z zamiłowania jest  malarzem. Wydał już ponad dwieście  bajek. Twórczość naszego gościa charakteryzuje się wesołymi i pełnymi humoru wierszowanymi historyjkami o ludziach i zwierzętach, które zawsze kończą się zabawną peuntą. Ostatnio pisarz poszerzył swoją twórczość i opisuje  historie oraz legendy z różnych regionów Polski.  Spotkanie dla dzieci było bardzo ciekawe i wesołe. Dzieci musiały rozwiązywać  zagadki związane z twórczością  gościa. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymywały nagrodę. Na koniec spotkania dzieci dostały autografy od autora.