W piątek 8 czerwca na Bulwarze Jana Pała II odbył się piknik literacki zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną działającą w strukturze Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury (MOK). Głównym celem naszych działań była realizacja wspólnej inicjatywy przez biblioteki różnych szczebli: Bibliotekę Publiczną i biblioteki szkolne na rzecz promocji bibliotek i czytelnictwa. Międzyrzecki Ośrodek Kultury i wszystkie szkoły podstawowe Gminy Międzyrzecz włączyły się ogólnopolską akcję "Jak nie czytam, jak czytam". Uczestnicy z poszczególnych placówek oświatowych ubrani byli w kolory tęczy: SP nr 3 – czerwony, SP Bukowiec – pomarańczowy, SP nr 1 – żółty, SP nr 2 – zielony, SP nr 6 – niebieski, SP Kaława – granatowy, SP nr 4 – fioletowy a uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na biało z tęczowymi elementami. Ponadto każda szkoła przygotowała transparent z hasłem dotyczącym czytania oraz fragment prozy lub wiersza o czytaniu lub książce. Reprezentanci szkół czytali: Filip z SOSW – „Mikołajka”, Lena z Kaławy – frag. „Neli małej podróżniczki”, chłopcy z Bukowca wiersz i fragmenty prozy o książce, Weronika i Jaśmina Z SP nr 4 – Piosenkę o książce, Zosia z SP nr 1 – frag. Prozy R. Kosika, Julka z SP nr 2 wiersz o książce, Mateusz z SP nr 3 – frag. Prozy „Wiedza z książki…”, Juliusz z SP nr 6 wiersz H. Łochockiej. Wspólnie z nami czytali również: Pani Ewelina Izydorczyk-Lewy - Dyrektor MOK oraz Pan Remigiusz Lorenz – Burmistrz Międzyrzecza. Pani Ewelina przedstawiła fragmenty książki pt. „Bałwan w lodówce”, którą czyta ze swoim synkiem oraz zaprezentowała książkę O. Rudnickiej, która wkrótce będzie gościem międzyrzeckiej biblioteki. Natomiast Pan Burmistrz zachęcał uczestników do czytania literatury popularno-naukowej, która w atrakcyjny sposób przekazuje ciekawą wiedzę  na wszystkie tematy. Przeczytał również fragmenty „Dziewczynki z zapałkami”. Podczas naszej imprezy literacko-czytelniczej nagrodzono najlepszych czytelników z poszczególnych szkół w roku szkolnym 2017/2018. Nagrody książkowe dla laureatów ( po 3 dla każdej ze szkół) ufundował Międzyrzecki Ośrodek Kultury. Dodatkowe Dyrektorzy poszczególnych szkół. Łącznie w akcji wzięło udział ok. 200 uczniów. Uczestnicy zrobili sobie również pamiątkowe zdjęcia przy międzyrzeckim BiblioboXX-e i Bibliotece Publicznej.
Do naszej akcji włączyła się również Pracownia Twórcza „Dworzec Tworzec”. Pani Aleksandra Banak umilała czas pokazami tęczowych baniek mydlanych. Zdjęcia wykonał Pan Filip Pielesiak. Dziękujemy przesympatycznym Panom, dzięki których pomocy nasz fotograf mógł wykonać tak wspaniałe ujęcia „panoramiczne” wszystkich uczestników.
Dziękujemy Dyrektorom wszystkich szkół za włączenie się w ogólnopolską akcje propagującą czytanie. Szczególne podziękowania składamy Paniom bibliotekarkom i nauczycielom: Hannie Barczewskiej, Iwonie Patrzale, Iwonie Rywak. Iwonie Stańskiej, Małgorzacie Dziedzic, Danucie Tarkowskiej, Mirosławie Kozłowskiej oraz Pani Annie Pielesiak za zaangażowanie oraz serce włożone w przygotowanie młodych aktorów, dekorację i oprawę plastyczną.
Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI!!!

W ramach konkursu Zapraszamy dzieci do „Tutlandii”, pierwsze zajęcia dla ośmiolatków przeprowadzone zostały przez starszych kolegów z gimnazjum w klasie IB Szkoły Podstawowej w Międzyrzeczu w 6 czerwca br. na pierwszej godzinie lekcyjnej. Niczego niespodziewające się pierwszaki zobaczyły wchodzącą do klasy parę nastolatków z rekwizytami. O co chodzi, dzieci dowiedziały się za chwilę, kiedy bibliotekarka przedstawiła młodzież i pokazała okładkę książki. Pierwszaki bardzo szybko nawiązały kontakt z nastolatkami i poddały się działaniom. Godzina minęła szybko. Na widok kończących spotkanie medali pojawiły się na twarzach dzieci uśmiechy.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii!

Z okazji Dnia Dziecka odwiedziłyśmy dzisiaj małych pacjentów przebywających na Oddziale Dziecięcym. Dla dzieci przygotowałyśmy zajęcia animacyjne z Teatrem Kamishibai. Pani Agnieszka przeczytała wszystkim bajkę o Panach Palcach. potem zaprosiłyśmy dzieci do zajęć plastycznych. Nasi mali pacjenci wspólnie z rodzicami wykonali przepiękne motyle. Podczas wizyty Pani Ewelina Izydorczyk-Lewy - Dyrektor MOK przekazała upominek dla oddziałowej świetlicy. Dzieci otrzymały od nas książeczki i drobne prezenty. Życzymy wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia i dużo uśmiechu.

We wtorek 5 czerwca „ruszyły” zajęcia dla dzieci w wieku 4-9 lat realizowane w ramach regionalnego konkursu dla bibliotek. Blisko godzinne spotkania z grupami przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, zainspirowane terapeutycznymi opowiadaniami Agnieszki Ginko ze zbioru „Tutlandia” zaplanowane zostały na pierwsze dwa tygodnie czerwca br. Pierwsze spotkania w ramach projektu odbyły się w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej z przedszkolakami z "Jutrzenki" i "Bajkowego Zakątka". Zajęcia pomagające poradzić sobie z codziennymi strachami prowadzili gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 6. Wcześniej uczestniczyli w warsztatach psychologicznych przygotowujących do prowadzenia zajęć i spotkaniach, podczas których przygotowywali rekwizyty niezbędne do ciekawej realizacji projektu. Wtorkowe spotkania z przedszkolakami posłużyły również do podsumowania cyklu "Spotkań z Książką". Najbardziej aktywni w całorocznym turnieju zagadkowym otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez MOK.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii!!!

"MAGICZNA SKRZYNKA, CZYLI SPOTKANIE Z TEATREM KAMISHIBAI". Dzisiaj tajemnice teatru obrazkowego poznali uczniowie kl.IV ze Szkoły Podstawowej nr 3. Pani Agnieszka Czekała przybliżyła uczniom historię tej japońskiej sztuki opowiadania. Zachęcała uczniów, by sami spróbowali czytać i opowiadać historię za pomocą kart graficznych.