Projekt TV Na MUR-BETON

Więcej: TUTAJ

Inspirowane literatura, sztuka i muzyką. Wczoraj właśnie muzy - odpowiedzialne za te dziedziny - królowały w międzyrzeckiej bibliotece. Królową był nasz gość specjalny - Pani Irena Zielińska - poetka i malarka. Wydała dotychczas 5 tomików poezji (Oceania Irenejska, Naga rzeka, Złota cisza poety, Przyłapana na istnieniu, Córka wiatrów). Brała udział w wielu niekonwencjonalnych działaniach. Jednym z nich był dokument poetycko-wizualny pt. "Zbliżenie", który zrealizowała wspólnie z Panem Piotrem Wysockim. Jej Wiersze były prezentowane w programach telewizyjnych i radiowych oraz na łamach czasopism regionalnych. Pisze również teksty piosenek, do których muzykę komponuje sam Andrzej Zarycki. (Ballada o innych, Bar, Święty żebrak, Modlitwa do Zielonego Boga, Bal Marionetek). Niektóre znalazły się na płycie Anny Marii Adamiak pt. "Zaczekaj na dotyk". W 2018 w 21 Konkursie interpretacji dzieł St.I. Witkiewicza pt."Witkacy pod strzechy" otrzymała za swoje prace nagrodę Instytutu Witkacego, Narodowego Centrum Kultury oraz Puchar Jurora Ukrytego. Naszego gościa powitała Pani Dominika Hoffman piosenką "Srebny ptak" (sł. I.Zielińska,muz.A.Zarycki), a na wystawie poświęconej Pani Irenie można było w kronice Biblioteki obejrzeć fotorelację z Jej pierwszego wernisażu w międzyrzeckiej Bibliotece. Z kolei Pani Wiesława Murawska przeczytała wiersz dedykowany poetce. Przygotowano wystawę poruszających i barwnych prac oraz ekslibrisów Pani I.Zielińskiej. Wystawie towarzyszył portret poetki, którego autorką jest inna malarka międzyrzecka - Pani Ewa Lamcha. W drugiej części naszego wieczoru swoje utwory przedstawiły Panie: Aleksandra Biela, Maria Marciniak, Dorota Ruta, Marzena Wieczorek oraz Wiesława Murawska. I tak o to podczas II Nocy Kultury rządziła "poezja kobieca". Swoje grafiki zaprezentowała również Pani Dorota Ruta. O oprawę muzyczną zadbali bracia Maciej Puka - saksofon i Tomasz Puka - flet poprzeczny. Nasi mali mężczyźni w imieniu organizatorów wręczyli kwiaty i podziękowali wszystkim międzyrzeckim MUZOM za wspaniałe spotkanie pełne emocjonalnych wrażeń.
Poniżej link do Galerii na stronie Biblioteki: http://biblioteka-miedzyrzecz.pl/index.php/galeria?ii-noc-kultury-17-05-19